New
Raymond Weil Fidelio Women's Watch Geneve 4702 18K Gold Electroplated
Raymond Weil Ladies Swiss Quartz Wristwatch, Model 4702 . This watch is beautiful and is known to ha... Read More
Price
$200.00
Tax-included.
- Stock: In Stock
- Brand: RAYMOND WEIL
- Model: 117118704546
Raymond Weil Ladies Swiss Quartz Wristwatch, Model 4702 .
This watch is beautiful and is known to have a very timeless and classic look. This watch features a white Dial with Roman Numerals and date indicator (located at the 6 o'clock position).
The watch features a Yellow Gold Electroplated Finish and keeps exact time due to the Swiss made quartz movement.
Specifications:
- Raymond Weil Fidelio Watch
- Model 4702
- White Dial with Gold Roman Numerals
- 18K Yellow Gold ElectroPlated Case
- Fold over deployment clasp
- Quartz ETA Movement with Date Feature
- In Good working pre-owned condition, showing signs of wear: scratches are present on the glass, and scuffing of the gold plating is visible on the case (see photos)
- Fits 6.75" wrist or smaller
This watch emits a sense of sophistication when worn on the wrist.
| Parameter | Value |
| Band Color | Gold |
| Band Material | Gold Plated |
| Band Width | 14 mm |
| Band/Strap | Bracelet |
| Bezel Color | Gold |
| Bezel Type | 12-Hour |
| Brand | RAYMOND WEIL |
| Case Color | Gold |
| Case Finish | Polished |
| Case Material | Gold Plated |
| Caseback | Snap |
| Country of Origin | Switzerland |
| Department | Women |
| Dial Color | White |
| Display | Analog |
| Features | 12-Hour Dial |
| Indices | Roman Numerals |
| Max Wrist Size | 6.26-6.75 in |
| Model | Swatch Lady |
| Movement | Quartz |
| Reference Number | 4702 |
| Style | Dress/Formal |
| Type | Wristwatch |
| Vintage | Yes |
| Watch Shape | Round |
| Water Resistance | 10 m (1 ATM) |
| With Original Box/Packaging | No |
Processing time: 2-5 business days. Returns are accepted within 14 days of delivery for eligible items. The item must be returned in its original condition and packaging. Refunds will be processed within 7-10 business days after we receive and inspect the returned item. For more information, please refer to our Return Policy.