New
Raymond Weil Men's Dress Watch Geneve 9155 18K Gold Electroplated
The Raymond Weil Men's Dress Watch Geneve 9155These is a classic and stylish timepiece perfect for f... Read More
Price
$199.00
Tax-included.
- Stock: In Stock
- Brand: RAYMOND WEIL
- Model: 117118652838
The Raymond Weil Men's Dress Watch Geneve 9155
These is a classic and stylish timepiece perfect for formal occasions. This Swiss-made watch features a 18K gold electroplated case with Roman numerals on a champagne dial. With a water resistance of 10m and a quartz movement, this watch combines functionality with timeless style, making it a must-have for any man's jewelry collection.
Specifications:
- Raymond Weil Watch
- Model 9155
- Champagne-colored Dial with Black Roman Numerals and an Arabic seconds scale.
- 18K Yellow Gold ElectroPlated Case
- Two-piece leather strap in black
- Сrown is inlaid with a red sapphire cabochon.
- Quartz ETA Movement with Date Feature
- Water Resistant (10m)
- Fits 8" wrist or smaller
In good working pre-owned condition, showing signs of wear: faint scratches are present on the crystal; scratches and scuffs are visible on the case; and the clasp exhibits wear to the gold plating as well as traces of corrosion (see photos). The strap has been replaced with a new one made of high-quality Italian leather; the original clasp has been retained. Protective film still on the case back.
| Parameter | Value |
| Band Color | Black |
| Band Material | Leather |
| Band Width | 18 mm |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Bezel Color | Gold |
| Bezel Type | Fixed |
| Brand | RAYMOND WEIL |
| Case Color | Gold |
| Case Finish | Polished |
| Case Material | Gold Plated |
| Case Size | 36 mm |
| Case Thickness | 5 mm |
| Caseback | Snap |
| Certificate | No |
| Country of Origin | Switzerland |
| Department | Men |
| Dial Color | Champagne |
| Display | Analog |
| Features | Sapphire Crystal,Swiss Made,Water-Resistant,Date |
| Indices | Arabic Numerals,Roman Numerals |
| Max Wrist Size | 7.6-8 in |
| Metal Purity | 18k |
| Model | 9155 |
| Movement | Quartz |
| Style | Dress/Formal,Classic |
| Type | Wristwatch |
| Vintage | Yes |
| Watch Shape | Round |
| Water Resistance | 10 m (1 ATM) |
| With Manual/Booklet | No |
| With Original Box/Packaging | No |
| With Papers | No |
Processing time: 2-5 business days. Returns are accepted within 14 days of delivery for eligible items. The item must be returned in its original condition and packaging. Refunds will be processed within 7-10 business days after we receive and inspect the returned item. For more information, please refer to our Return Policy.